sahinuzunsimsek@gmail.com

Şahin Uzunşimşek

Aslında Bildiğin Şeyler, Sadece Farkına Var!

Süper Bir İş Fikrin Var. Peki Ya Sermayen Var Mı?

Süper bir iş fikrin var. Fikrin, yıllardır çalıştığın bir alan üzerinde veya tesadüfen denk geldiğin bir şey üzerine olabilir. Belki de sadece senin ihtiyacından doğdu ama herkesin kullanacağına ve herkesin hayatını mkolaylaştıracağına inandığın bir şey düşündün. Şimdi ne yapmalısın? Şimdi mi? Bence şimdi biraz geç olmuş olabilir, bunun için önceden bir şeyler yapmalıydın.

Sosyal varlıklar olarak biz, iletişim kurmayı severiz. Birçok insan tipi vardır; analizciler, diplomatlar, gözcüler ve kâşifler gibi. Bu tiplerin hepsi farklı farklı özelliklere sahip olsa da belki de tek ortak yanları iletişim kurmalarıdır. İnsanlar dışa dönük de olsa içe kapanık da olsa ihtiyaçları için iletişim kurmak zorundalar. Bunun için konuşamıyor olmaya gerek yok, farklı yollarla mesajı karşıya doğru bir şekilde aktardığınızda karşı taraf bunu anlıyorsa bu da bir iletişimdir. Neden iletişimden bahsettim? Çünkü iyi bir iletişim sizin sermayeniz olabilir. İyi bir girişimci, iyi bir çalışan, iyi bir müdür olmak için insanlarla iyi iletişim kurmalısınız.

Maddi Sermaye Değil Sosyal Sermaye Oluşturun

Fikrinizi detaylıca düşünüp, tasarlayıp, sermayesini bulup, tanıtımını yapıp, pazarlamasını yapmak ve son olarak da geri dönüşleri almak tek başınıza çok da kolay olmayacaktır. İyi bir ekip ile başarıya daha hızlı ve daha sağlam adımlarla yürüyebilirsiniz. Bunun için maddi sermayeden ziyade sosyal sermayenizi güçlendirin. Olabildiğince farklı çevrelere girin, kitaplar okuyun, konferanslara katılın, ilgilendiğiniz konuda iş yapan şirket ve kişileri inceleyin. En önemlisi de o konu ile ilgilenen kişilerle tanışacak etkinliklerde olun. Çünkü bir fikri hayata geçirirken aynı ilgi ve bilgiye sahip olan kişilere ihtiyacın olacak. Onun yanı sıra bu fikri sadece hayata geçirmek yetmeyecek, onu tanıtıp pazarlamak gerekecek. Bu yeteneklere sahip iş arkadaşların sana katkı sağlayacaktır.

Vizyonunuzu genişletin, bunun için kitap okumanın yanı sıra alanınızla alakalı olsun olmasın farklı ortamlarda olmaya çalışın. Vizyon sahibi kişilerin röportajlarını okuyun, onların konuşma yaptıkları yerlere girmeye çalışın. Reklam Zirvesi, Pazarlama Zirvesi, Girişimcilik Haftası, Enerji Zirvesi gibi özel günleri kaçırmayın. Her kişiden duyacağınız bir cümle bile sizin için çok yararlı olacaktır. Ayrıca bu tarz yerlere gelen kişiler sizin gibi ilgili kişiler olduğu için onlarla tanışma ve sonrasında ortak proje yürütme imkânınız olacaktır. Öncelikle fikrinize olumlu olumsuz katkı sağlayacak aynı konuyla ilgisi olan kişiler tanışmaya çalışın, sonrasında ise farklı alanlarla alakalı tanışacağınız kişiler size tasarım, sunum, pazarlama, finans kısımlarında destek olacaktır. Ekip ne kadar donanımlı olursa proje o kadar dolu olur.

Finansal sermayeye gelirsek de sosyal sermayeniz olursa bu da kolaylaşacak. İlk önce bir fikrim var ama param yok klişesinden kurtulmuş olacaksınız. İş fikrinizi projelendirip hazırlayabiliyorsanız prototipini hazırladıktan sonra nerelere nasıl ulaşmanız gerektiğini bileceksiniz. Zaten iyi bir ekiple ortaya iyi bir ürün çıkardığınızda da yatırımcıların size ulaşacağını göreceksiniz.

Tebrikler 417 kelime okudunuz!

Süper Bir İş Fikrin Var. Peki Ya Sermayen Var Mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön