sahinuzunsimsek@gmail.com

Şahin Uzunşimşek

Aslında Bildiğin Şeyler, Sadece Farkına Var!

Selanik Kaşifleri – Explorers of Thessaloniki

Olimpos Dağı’nın açık bir şekilde görüldüğü güneşli Selanik gününde kendimizi kumsala ve deniz kenarındaki şirin mekanlara bırakmak için yola çıktık. Olimpos Dağı, biz Kamara’ya inene kadar yokuş boyunca bize eşlik etti ve Kamara’ya vardığımızda 8 numaralı otobüs ile önce İkea’ya ve oradan da 69A ile Τσαΐρια( Çayıri ) diye bilinen kumsallık bölgeye geldik.

1 (1)

Burası daha çok yaz aylarında yüzmek için tercih edilen bir sahil kasabası. Fakat sezonu erken açan erasmuslu gençler yüzmüş ve dönüyorlardı biz otobüsten indiğimizde.Yeni açmaya başlayan papatyaların arasından yürüyerek nefes alıp, sahilde yürüdükten sonra çok sade ve hoş bir mekana oturduk.

1 (10)

Dalga seslerine eşlik eden yunan müzikleri bizim bildiğimiz ve bir yerlerden hatırladığımız namelerdi ve biz de mırıldanarak eşlik ettik. Sadece meze için gittiğim o mekanda σαγανακι(peynir kızartması) olmadığı için biraz keyfim kaçsa da μελιτζανο σαλάτα (patlıcan salata) ve τυρi σαλάτα(Peynir salata) en az σαγανακι kadar lezzetliydi.

1 (4)

Türk olmamızın getirdiği alışkanlık ve sabahtan beri bu anı bekleyerek yemek yemediğimiz için ekmek mezelerden önce bitti. Tekrar ekmek sipariş ettiğimizde Yunan çalışan da şaşırdı. Çok güzel mezeler ile Doruk ve Şeyda’nın hoş sohbeti çok güzel gitti. Genel kültür  ve Yunanistan hakkında bizden bilgili olan olan Doruk ile sohbet etmek çok keyifliydi. Oradan çıkıp başka bir mekana gitmek için otobüs beklemeye başladık.Bu arada girdiğimiz bakkalın sahibinin dedesi  nüfus mübadelesinde Tokat’ın Niksar ilçesinden gelen Pontuslu bir Yunandı ve bize horon oynarken ki fotoğraflarını gösterdi.

1 (9)

77 numaralı otobüse binip Νεα μηχανιωνα(Nea mixaniona) kasabasına vardığımızda bizi daha da güzel bir manzara ve cadde bekliyordu. Yazlıkçıların uğrak yeri olduğu her halinden anlaşılan yer bu dönemde de kalabalıktı ve biz tereddüt etmeden Doruk’un önerdiği yere oturduk ve καλαμαρ ( kalamar ) ve meze tabağında ki tarama salata ve peynir salatayı hoş sohbet eşliğinde yedik fakat orada da  σαγανακι (saganaki)  olmadığı için yine yiyemedim. İlk yediğim yer olan μπιτ παζαρ( Bit Pazarı) da yemeyi düşünüyorum.

1 (6)

Daha sonra lokmacı Yorgos usta’nın lokmaları ile Türk geleneği olan çekirdeğimizi alarak gün batımına karşı çıtlattık.

Bu esnada mezelerle alakalı güzel bir video çektik. O videoyu izlemek için tıklayınız

SUMMARY

Olimpos mountain was bright and there was sun yesterday. We saw Olimpos mountain among the road while we were on the way  down.Then we took a bus to go to Çayıri.There are beach and sweet place to eat something. We had plan to come here again in summer because there are cool place to swim. We sat a place and ordered mezes such as cheese salad and eggplant salad. We listened wave and Greece music while we were eating. Doruk who has general knowledge ,explained  a lot of information about greece and World. After we stand up this place we started to wait to take a bus. At that time we met with Pontic greeks who his father came from Niksar,Tokat. After we took a bus we went to Nea mihaniona.There is summer place too but there was crowded yesterday because of  spring came. We ate different mezes and calamary. Then we bought sweet that we called lokma. I had great time while we were discovering somewhere

Selanik Kaşifleri – Explorers of Thessaloniki

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön