sahinuzunsimsek@gmail.com

Şahin Uzunşimşek

Aslında Bildiğin Şeyler, Sadece Farkına Var!

Satış Danışmanları Hangi Ürün Satışında Etkilidir?

Satış Danışmanları Hangi Ürün Satışlarında Çalışmalıdır?

Satış danışmanları yaptıkları iş olarak aynı olmasına rağmen bulundukları sektörlere göre farklı davranış ve alışkanlıklara sahiptirler. Kişisel satış yönteminin kullanılması gereken bazı durumlar vardır. Bu durumlarda müşterilere geniş çaplı bilgiler verilmelidir. Müşteri bu ürünleri alırken ürün hakkında alacakları bilginin yanında ekstra ilgi ve alaka beklemektedir. Serkan Akgün’e (Akgün, 2015: 44-46) göre kişisel satışın kullanılması gereken alan ve ürünler şu şekildedir:

-Pahalı bir ürün satışında, satış danışmanına gerek vardır. Çünkü bu tarz ürün alan kişiler özel bir ilgi bekler. Otomobil bu ürün sınıflandırmasına girmektedir.

-İleri teknoloji içeren ürünlerde müşteriye bilgi aktarımı sağlanması gerekmektedir. Müşteri bu ürünü kullanmak ve denemek için yeteri kadar bilgiye sahip olmalıdır. Bu bilgiyi satış danışmanı vermelidir. Otomobil bu ürün sınıflandırmasına da girmektedir.

Karmaşık Bilgi İçeren ve Pahalı Ürünlerde Satış Danışmanı

-Karmaşık ve bilgi içeren ürünlerde müşteriyi aydınlatmak üzere satış danışmanı gerekmektedir. Bir ürün hakkında detaylı bilgi vermek için o meslek eğitimini almış olmak satış danışmanına daha fazla güven ve karşı tarafa memnuniyet verecektir. Otomobil satışında teknik ve donanım konularda bilgi aktarımı yapılırken otomotiv mühendisliği okuyan bir kişi bu özelliklerin yararlarıyla birlikte daha kaliteli bir sunum gerçekleştirebilir.

-Az ve özel müşterilere satılan ürün ise satış danışmanı kesinlikle gerekmektedir. Satış danışmanı gerekirse bu tarz ürünlerin potansiyel müşterilerine dış ziyaret gerçekleştirmelidir. Çok özel otomobiller yılda 5-6 adet satılmaktadır. Bu sayıya ulaşmak için ekstra gayret sarf etmek gerekmektedir.

Satış danışmanı pahalı ürün satışlarında etkili rol oynar

Otomotiv Sektöründe Çalışan Satış Danışmanında Bulunması Gereken Özellikler

 ‘’Satış yapmak ve müşteriyi ikna etmek doğuştan gelen bir yetenek midir yoksa sonradan edinilebilir mi?’’ sorularına ve bunlara verilen cevaplara sıklıkla denk gelmekteyiz. Fakat satış danışmanlığı doğuştan bir yetenek gerektirmesinin yanı sıra sonradan da belirli bir ürüne duyulan ilgiyle ve karşı taraf ile kurulan iyi bir iletişimle de edinilebilir. Bazı durumlarda ürün hakkında detaylı bilgi olmamasına rağmen satış danışmanları markanın gücü ve doğuştan gelen iletişim yeteneği ile ürün satışı gerçekleştirebilmektedir. Fakat bu tarz satış danışmanları çok özel ve çok az sayıdadır. Çoğunlukla yeteneği veya ilgiyi, ürün hakkında öğrenilen detaylı bilgiler ile süsleyen satış danışmanları başarılı grafiklerini sürekli yukarıda tutmaktadır.

‘’Müşteri Takibinin ve Anahtar Cümlelerin Satışa Etkisi’’ adlı tezimi buradan indirebilirsiniz.

Satış Danışmanları Hangi Ürün Satışında Etkilidir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön