sahinuzunsimsek@gmail.com

Şahin Uzunşimşek

Aslında Bildiğin Şeyler, Sadece Farkına Var!

Ötv İndirimi Nedir? Ötv İndirimi Bitti Mi?

Otomotiv Sektöründe Satış Danışmanları

Otomotiv sektöründe başarılı satış danışmanları sadece sektörün hareketli olduğu üç ay değil on iki ay boyunca işini doğru yapmaktadır ve buna paralel olarak hem kendi kazanmakta hem de bayisine maddi ve manevi anlamda kazanç sağlamaktadır. Özellikle İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir gibi büyük kentlerdeki yoğunluk nedeniyle gerek showroom gerekse telefon trafiği bir hayli çok olduğu zamanlar satış danışmanları müşteri seçmektedir. Fakat piyasanın ufak bir düşüş yaşadığı dönemlerde müşteriler showrooma oldukça az girmekte ve bu sefer de müşteriler seçici olmaktadır. Satış danışmanlarının yoğunluk zamanında unuttuğu alışkanlıkları müşteri azken gösterememesi nedeniyle hem bayi hem de satış danışmanı gelir kaybeder. Ürünü satış danışmanının varlığı değil bilgisi ve çabası sattırır. Ötv indirimi nedir, özel tüketim vergisi indirimi ne zaman bitti?

Otomobil Satışlarında Düşüş

Otomotiv pazarı 2017’ye göre %55, 2018’e göre ise %47.5 düşerken, bu durum yetkili servislere giden 0-3 yaş araç parkının da küçülmesine sebep oldu. Aralık 2017’ye göre yetkili servisleri kullanan araç sayısı,2019 Temmuz’da %17.59 küçülürken, Aralık 2020’de daralma %55’i bulacak. Yetkili Servislere giriş yapan araç sayısı da 2019 ilk 6 ayda %15 düştü. Otomotiv sektörü için tek çıkış yolu 2.el satışlardan geçiyor. Sıfır satışlar %50’ye yakın daralırken 2.elde kayıp %6 ile sınırlı. 2.elde artan model yıllarının 4-8 ve 9 yaş grubunda olması, 0-3 yaş grubunda ise oluşan daralma, alım gücünün indiği seviyeyi göstermesi açısından dikkat çekici. (Kaynak: Emre Özpeynirci)

ÖTV İndirimi Bitti Mi?

Ötv indirimi nedir? Ötv indirimi, özel tüketim vergisidir. Otomobillerde alınan özel tüketim vergisi indirimi gelecek mi, gelir mi derken geldi ve kısa bir sürede ötv indirimi bitti. 30 Haziran tarihine kadar devam eden Ötv indirimi otomotiv piyasasını biraz olsa hareketlendirdi. Fakat 30 Haziran’da biten Ötv indirimi tekrar otomobil satışlarını dibe çekti. 2. El sahibinden satışların fazla olduğu bu dönemde sıfır araç satışları bir hayli düşük. Engelli ötv indirimi ise halen devam etmektedir. Sağlık raporu ile ötv ödemeden araç satın alınabilir. Engelli raporu veya %90 üzeri sağlık raporu ile otomobil almak isteyenler 1.600 cc altındaki arabaları alabilirler.

Ötv İndirimi Hesaplama

Ötv indirimi ile otomobil almak isteyenler buraya tıklayarak hesaplama yapabilir.

Ötv İndirimi Nedir? Ötv İndirimi Bitti Mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön