sahinuzunsimsek@gmail.com

Şahin Uzunşimşek

Aslında Bildiğin Şeyler, Sadece Farkına Var!

Kişisel Satış ve Satış Danışmanının Önemi!

Kişisel Satışta Neler Önemlidir?

Kişisel satış, işletmenin müşteri ile aracı olmadan yüz yüze iletişim kurmasını sağlamaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle satış yöntemi ve satış şekli her ne kadar değişmeye başlasa da özel ve fiyatı yüksek ürünler hala kişisel satış yöntemiyle satılmaktadır. Kişisel satış kavramı çift taraflı iletişim ile yapılır. Çift taraflı iletişim sadece kişisel satışa özgüdür. Kişisel satışta, müşteri ihtiyaç analizi ve müşteri istekleri daha hızlı ve daha etkili bir şekilde öğrenilir.

Kişisel satışta müşteriyi iyi anlamak gerekir. Satış danışmanı satışı yönetmelidir.

Kişisel Satışta Kim Avantajlıdır?

Satış danışmanları müşterilerle sıcak bir sohbet ortamı oluşturabilirse ürünün satışı için arada bağ kurabilirler. Kişisel satışta satış danışmanı müşteriyi iyi analiz edebilmeli ve elindeki ürünü iyi tanımalıdır. Müşteri karşısında bilgi ve sabır anlamında güçlü olan satış danışmanı kişisel satışı başarılı bir şekilde yönetebilir. Kişisel satışta müşteriyi en iyi şekilde anlayabilen ve onu yönetebilen en önemli kişi satış danışmanıdır.

Satış Danışmanı Kimdir?

Satış danışmanı, günümüzde kazan-kazan politikası ile hem şirketin karlılığını düşünen hem de müşterinin menfaatini düşünen ve müşteriye sorulan anahtar sorular ile müşterinin ürünü kullanım ihtiyacını öğrenerek en uygun ürünü müşteriye sunan ve değer yaratan kişidir. Müşterinin veya tüketicinin üründen istek ve beklentisi belirlendikten sonra, onu en etkin satış teknikleriyle ikna eden ve onu sadık müşterisi haline getiren kişi satış danışmanıdır. Bu iki tanımdan da yola çıkarak satış danışmanının müşterisi ile anahtar sorular eşliğinde sohbet eden, aldığı cevapları not eden, elindeki ürününü iyi bilen, kendi şirket karlılığını ve müşterisinin menfaatini düşünerek müşterisini belirli bir ürüne yönlendirip onu ikna etmeye çalışan kişi olduğunu anlıyoruz. Satış danışmanları müşteriye karşı her zaman bir adım önde olabilmeli ve bilgilerini sürekli taze tutabilmelidir. Özellikle otomobil satışında showrooma gelen veya telefonla arayan bir müşteri satış danışmanının tavır ve tepkisini başkasına anlatırken satış danışmanından bahsetmez ve direkt olarak o marka bana şöyle yaptı, böyle yaptı der.

‘’Müşteri Takibinin ve Anahtar Cümlelerin Satışa Etkisi’’ adlı tezimi buradan indirebilirsiniz.

Kişisel Satış ve Satış Danışmanının Önemi!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön