sahinuzunsimsek@gmail.com

Şahin Uzunşimşek

Aslında Bildiğin Şeyler, Sadece Farkına Var!

Facebook Reklam Sınırı Getiriyor

Faebook Reklam Sınırı

Facebook reklam platformunu tamamen makine öğrenmesine bırakarak reklamverenlerin üzerinden manuel işgücünü almayı hedefliyor. 16 Şubat 2021’de yürürlüğe girecek çalışması için bir bilgilendirme yayınladı. 2021’den itibaren Facebook sayfa başına reklam sınırı uygulaması olacak.

Bir zamanlar en ince ayrıntısına kadar kullanıcı hedeflemeleri yaptığımız, bütçeleri manuel optimize ettiğimiz reklam platformları kendilerini ve bizleri makine öğrenmesine teslim etmektedir. Bunların başında Facebook gelmektedir. Makine yıllarca bu verileri okudu, çalıştı ve şu an her şeyi kendi yapabilecek kabiliyete sahip.

Dijital pazarlama kanallarında en büyük iki oyuncu Google ve Facebook’tur. Google arama motoru olarak özellikle Türkiye’de %90’ın üzerinde kullanıma sahip olduğu için markalara daha fazla fayda ver kar sağlıyor.

Facebook ise yıllar önce Türkiye pazarına girerek neredeyse herkesin tüm bilgisini aldı. Bu sayede kolayca istenen kitlelere ulaşabiliyor. Daha ilgili kullanıcılara ulaşırken reklamverenlerin de tasarruf yapmasını sağlıyor. Bunun için Facebook makine öğrenmesini aktif şekilde kullanıyor.

2021’de Reklamlar Tamamen Makine Öğrenmesine Emanet

2021’den itibaren Facebook’ta sayfa başına reklam sınırlaması olacak. Bu sayede fazla reklam ile makine öğrenmesine zarar verilmesi önlenecek, reklamverenlerin minumum bütçe ile maksimum faydayı sağlaması gerçekleşebilecek.

Yapılan araştırmada reklamverenlerin fazla reklam yayınlaması nedeniyle daha az reklamın makine öğrenmesinden çıktığı ve daha fazla bütçe harcandığı ortaya çıkmış.

Aynı anda çok reklam verilmesi ile birlikte on reklamdan dördünün makine öğrenmesinden çıktığı sonucuna varılmış.

Her bir reklamın gösterildikçe performansı daha fazla arttığı için Facebook , farklı boyuttaki reklamverenler için reklam sınırlamaları getiriyor. Facebook reklamları sınırlandırdığında reklamverenlerin performansları daha da artacak ve tasarruf etme imkanı yakalayacaklar.

facebook reklam sınırı

Şu an için bu ekran Türkiye’deki reklamverenler için açık değil. İlgili linke tıkladığınızda şu şekilde bir uyarı alıyorsunuz: “Üzgünüz, bu içeriğe şu anda ulaşılamıyor”

facebook reklam sınırı

Fakat yurtdışında bazı hesaplarda bu ekran gözükmeye başladı. Facebook reklam sınırı sayfası aktif olduğunda aşağıdaki gibi sayfalara ait reklamları ve kaç tane daha reklam açma hakkımız olduğunu görebileceğiz.

Faebook Reklam Sınırı
Faebook Reklam Sınırı

Metin içerisinde geçen bazı kelimeler size yabancı geliyorsa dijital pazarlama sözlüğüne göz atabilirsiniz 😉

Facebook Reklam Sınırı Getiriyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön