sahinuzunsimsek@gmail.com

Şahin Uzunşimşek

Aslında Bildiğin Şeyler, Sadece Farkına Var!

Avrupa Gönüllü Hizmeti (EVS) Özeti

(Bu yazıyı okumak 2dakika20saniyenizi alacaktır.)
2014’te Avrupa Gönüllü Hizmeti projemin bitişi ile yazdığım yazı.
Sanki dün gelmiş gibiyim Selanik’e ama hiç de öyle olmadığını haftaya projen bitiyor dediklerinde anladım.

Avrupa Gönüllü Hizmeti’nden nasıl haberim oldu ?

Hikayemin başına dönersek bir arkadaşımın beni telefonla arayıp bir proje var ve ben işimden dolayı gidemeyeceğim sen gider misin demesiyle başladı. Küresel Çevre Derneği’nin ‘Doğa ile Köprüler Kuralım’ adlı projesine katıldım. Orada çok değerli ve unutulmaz anlar yaşadım ve avrupa gönüllü hizmeti yani european voluntary service programını orada öğrendim. Proje bittikten sonra eve gittim ve evs’i daha detaylı öğrenmek için internetten araştırmalar yaptım. Benim öncelikli amacım İngilizce öğrenmek ve uzun süreli olarak farklı ülkede yaşamaktı bundan dolayı avrupa gönüllü hizmeti kaçırılmayacak bir fırsattı. Üstelik cebinden bir kuruş vermiyorsun. Daha önce halk oyunları festivalleri dolayısıyla farklı ülkelere gitmiştim fakat uzun süreli yaşamamıştım. Bu vesile ile bir ülkede uzun süre yaşayacaktım. Buraya geldiğimde ilk izlenimlerim çok güzeldi.

Ofiste neler yapıyoruz ?

Uzun ve zorlu yokuşu çıktıktan sonra ulaştığımız güzel bir ofisimiz vardı ve biz 2 ayda bir çıkan e-dergiye yazılar yazıyorduk. İsteyen arkadaşlar radyo yayınları yapıyordu ve küçük klipler ve belgeseller çekiyorduk. Burak Yedekçi adlı genç yönetmenin ofisimize gönüllü olarak gelmesi ile ben klip ve kamera çekimlerine ağırlık verdim. İzmir ile Selanik’in benzerliklerini ön plana çıkaran Kalimerhaba adlı projemiz için fotoğraflar çektik yazılar yazdık.

Ofis Dışında Neler Yapıyoruz ?

Gönüllü olarak çalıştığımız için ne yaptığımız işler ağırdı ne de fazla saat çalışıyorduk onun için şehri,ülkeyi,insanları,yemekleri keşfetmek için çok zamanımız vardı. Tarihi yerleri gezdik oralar hakında küçük tanıtıcı videolar yaptık. Selanikte olduğumuz için Osmanlı hatırası çok şey vardı görüp gezmek için. Selanik’teydik ve her zaman tatildi. Onun için bizde sürekli değerlendiriyorduk ve küçük bir Balkan turu yaptım. Hayatımda unutamayacağım anlar yaşadım. 2 İspanyol ve 1 İtalyan ile çıktığımız balkan turu çok ilginçti. Farklı yerler farklı kültürler en önemlisi de farklı insanlar tanıdık.

2014 Avrupa Gençlik Başkenti Selanik

Bundan dolayı irili ufaklı çok etkinlik oldu şehirde. Biz de burada gönüllü olduğumuz için çoğu etkinliğin ana karakteriydik ve her yere gittik gördük gezdik. Burada insanlar ile tanıştık onlara Türkiye hakkında sorular sorduk. Onlar ile birbirimizin ortak tarihine gittik konuştuk tartıştık bazen ayrı düştük bazen hiçbir taraf önemsemedi eskide olanları ve güldük eğlendik.

İyi arkadaşlıklar

Burada tanıştığımız arkadaşlardan tabi ki en çok Türk olanlar ile iyi anlaştık çünkü birbirimizi daha iyi anlıyor ve birbirimizle anlaşıyorduk . Ve buraya gelen her insan kendi alanında çok donanımlı ve bilgiliydi bundan dolayı hepimiz birbirimize katkılar sağladık. Arkadaşlarımızın yardımı ile İngilizcemi ve mesleki olarak kendimi geliştirdim.Buradan ayrılan arkadaşlarımıza güzel şarkılar besteleyip onları yad ettik.

Bir gün tekrar geleceğim

Tebrikler 421 kelime okudunuz!

Avrupa Gönüllü Hizmeti (EVS) Özeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön