Site Loader

(Bu yazıyı okumak 1dakika53saniyenizi alacaktır.)

Türkiye’deki işsiz sayısı 3 milyon 788 bin kişi olmuş. Bunun birçok nedeni var. Kriz belirtileri, şirketlerin ihracat yapmasını engelleyen çevre faktörler, insanların iş beğenmemesi, bir iş yerinin çalışanlarına değersiz davranması ve en önemlisi dış güçler 🙂  Sonuç olarak şu an dışarıda birçok kişi işsiz ve ekonominin dalgalanmalarıyla birlikte birçok şirket bırakın eleman almayı, elindeki elemanları da yavaş yavaş çıkarıyor.

Türkiye’de genç işsiz oranı %22,3 iken Avrupa Birliğindeki ülkelerde toplam genç nüfus oranı ise %14,8. Bunu, onlar iyi biz kötüyüz demek için söylemiyorum -tamam öyle ama- onun için değil başka bir şey için söylüyorum. Demek ki gençler artık istedikleri işi bulmadan iş hayatına atılmıyorlar. Ya da artık gençlerin çalışmasına hatta ve hatta insanların çalışmasına gerek kalmayacak teknolojiler üretiliyor. Sanayi devrimini hatırlayalım. Daha çok hayvan ve biraz da insan gücüyle yapılan işler makinelerle yapılmaya başlandı. Ne oldu işsizlik baş gösterdi. Kentleşme oldu nüfus çoğaldı, nüfus çoğalınca insanlar işsiz kaldı.

Amazon Sınırları Zorluyor

Şimdi de başımıza yapay zeka ve ileri teknoloji çıktı. Teknolojinin gelişmesiyle insan gücüne ihtiyaç azalıyor. Amazon yine yaptı yapacağını ve insansız mağazasından sonra veya önce tam olarak bilmiyorum insansız kargo servis hizmetine başladı. Bu sayede hem insan gücünü ortadan kaldırdı hem de müşterilerine çok hızlı ulaşmaya başladı. İnternet alışverişlerimizi yaparken herkes kafasında 2 gün sonra gelir, ben de o zaman kullanırım gibi planlar yapıyor. Fakat Amazon siparişi verdiğiniz gün size ulaştırmayı hedeflemiyor, daha da ilerisine giderek 30 dakikada kapınıza getiriyor. Amazon bu teknolojileri geliştirecek elemana ihtiyaç duyarken, ara elemana olan ihtiyacını gün geçtikçe azaltıyor.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=98BIu9dpwHU]

Dünya bu kadar hızlanacak teknolojiyi denemeye başlamışken işsizlik çok da normal değil mi? İşsizlik neden sürekli yükseliyor diye düşünmek yerine, nüfusu nasıl sabit tutabiliriz veya var olan nüfusun en iyi şartlarda nasıl yaşamasını sağlarız diye mi düşünsek? (Şimdi bir grup insan şunu diyebilir; bizim en güçlü silahımız nüfusumuz, nüfusun durdurulması bizi Avrupa’da geriye iter. Avrupa bizi kıskanıyor. ) Ya da daha ileri giderek böyle teknolojileri biz de yapsak da ekonomimize can mı versek?

Tebrikler 312 kelime okudunuz!

Post Author: sahinuzunsimsek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Twitter
LinkedIn
Instagram